Zdroj

Haemophilus influenzae je bakterie, která se u člověka může vyskytovat bezpříznakově v dýchacích cestách, především na sliznici nosu a krku. Existuje několik typů hemofilu (6 z nich je pojmenováno a-f), nejzávažnější, až život ohrožující infekce jsou způsobeny typem b – Hib. Infekce se přenáší kapénkově z člověka na člověka. Novorozenci a kojenci do 2 měsíců věku jsou chráněni pasivně přenosem mateřských protilátek a k onemocnění dochází výjimečně. Invazivní onemocnění postihuje především děti od 3 měsíců do 5 let věku. Jedná se hlavně o meningitidu (zánět mozkových blan), epiglotitidu (zánět příklopky hrtanové), pneumonii (zánět plic), perikarditidu (zánět osrdečníku) a artritidu (zánět kloubu) .
Po pátém roce života dochází k těmto nákazám zřídka, časté jsou však lokalizované infekce
jako otitidy (záněty středouší) a sinusitidy (záněty vedlejších dutin nosních) u dětí a bronchitidy (záněty průdušek) u dospělých. Výskyt je častější v chladnějších obdobích roku, k přenosu dochází vzdušnou cestou

Příznaky nemoci

Epiglotitida je velmi rychle se rozvíjející (řádově v hodinách) zánět příklopky hrtanové, jehož následkem dochází k zúžení až úplnému uzavření dýchacích cest, které je život ohrožující. Výskyt je obvykle v zimě u dětí mezi 2. a 5. rokem věku. Onemocnění začíná vysokou horečkou, schváceností, pro bolest v krku dítě odmítá polykat a z úst mu vytékají sliny. Hlas je tichý. Dítě sedí v předklonu, protože vleže se zhoršuje dušnost, oteklá příklopka hrtanová může zcela uzavřít vchod do dýchacích cest. Při nádechu i výdechu je slyšitelný srkavý zvuk z probublávání nahromaděného sekretu. Čas od prvních příznaků do situace, která je již život ohrožující, je velmi krátký a nemoc nemusi být včas rozpoznána.

Hemofilová meningitida – zánět mozkových blan. Je provázena vysokými horečkami, prudkými bolestmi hlavy, zvracením, spavostí, světloplachostí, poruchami vědomí. Pokud dítě nemoc přežije, často zůstávají trvalé následky, např. porucha až ztráta sluchu.

Pneumonie (zánět plic) způsobená H. influenzae se vyskytuje u kojenců a batolat a jako komplikace virové infekce dýchacích cest ve všech věkových skupinách dětí. Začátek je náhlý s horečkou, třesavkou, zchváceností, kašlem a dušností.

Akutní otitida (zánět středouší) je typická pro děti do 4 let věku, s rostoucím věkem výskyt klesá. Spontánní perforace (prasknutí) bubínku je častá. Komplikací může být akutní mastoiditida (zánět části spánkové kosti za uchem).

Artritida (zánět kloubu) postihuje většinou jeden velký kloub (např. kyčel) s omezením hybnosti, bolestivostí, otokem, teplotami.

Léčba

Infekce způsobené bakterií Haemophilus influenze se léčí antibiotiky. Léčbu je nutné zahájit co nejdříve. Léčba meningitidy a epiglotitidy pro svou závažnost probíhá vždy na jednotkách intenzivní péče.

Očkování

Očkování proti bakterii Haemophilus influenze b je součástí očkovacího kalendáře od roku 2001. V současné době je zahrnuto v kombinované hexavalentní vakcíně (spolu se záškrtem, tetanem, černým kašlem, dětskou obrnou a hepatitidou B)
・ 1. dávka od 9. týdne života
・ 2. dávka za 2 měsíce od první
・ 3. dávka minimálně 6 měsíců po druhé dávce